W dniach 21-24-10-2022 roku brałem udział w cyklicznych Targach Międzynarodowych pod nazwą „Expo Detergo” w Mediolanie,  które poświęcone były pralnictwu oraz  technologiom, produktom i usługom z tym związanym.  W związku z tym wydarzeniem otrzymałem możliwość dofinansowania  wyjazdu w ramach projektu pn.”Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki , Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje”; realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Celem  wyjazdu było między innymi spotkanie z dostawcami, z którymi obecnie współpracuję.  Do rozmów na temat naszej dalszej współpracy doszło na terenie targów, na odpowiednio zajmowanych przez nich stanowiskach prezentujących swoje produkty (Stoisko E20 w hali 3 - TECHNISCHE TEXTILIEN LÖRRACH GMBH. & Co. KG) oraz (Stoisko P01/R10 w hali 1 - NUOVA FOLATI).  W ramach wieloletniej współpracy z firmą TTL rozmowy toczyły się również pod kątem wprowadzenia  na rynki zagraniczne produktu, który wdrażamy od kilkunastu miesięcy na rynku krajowym. To uszczelnienia wewnętrze i zewnętrzne stosowane w urządzeniach pralniczych – tunelach. To produkt wymagający opracowania takiej technologii, która pozwoliła by na bycie silną konkurencją dla wielu zagranicznych firm specjalizujących się wyłącznie w tego typu produktach. Na ten temat właśnie były prowadzone rozmowy również na terenie targów z Firmą Andresen GmbH. To nasz wieloletni partner handlowy, który dostarcza nam wszelkiego rodzaju pasy, filce oraz akcesoria pralnicze. Jednak nasza współpraca dzięki  nowemu produktowi będzie przebiegała również w drugą stronę. Wstępne rozmowy na ten temat były omawiane kilka miesięcy wcześniej, co zaowocowało wprowadzeniem na rynek niemiecki kilku sztuk uszczelek na testy w większych pralniach poza granicami naszego kraju. Spotkanie, do którego doszło na „Expo Detergo” w Mediolanie a co za tym idzie – rozmowy dotyczące trafności naszego produktu, dały nam nadzieję na szeroką i owocną współpracę.    

Targi „Expo Detergo” to cały wachlarz firm zajmujących się branżą pralniczą na całym świecie. W trzech olbrzymich halach znajdowało się około 180 wystawców, którzy prezentowali swoje produkty.  Począwszy od pojedynczych urządzeń  po całe  linie pralnicze, które zadziwiały rozwiązaniami i nowinkami technologicznymi, które znacząco ułatwiają pracę w tego typu przedsiębiorstwach. Nie tylko całe linie lecz także  urządzenia mniejsze, które są na wyposażeniu tych skromniejszych pralni.  Środki piorące z szeroką gamą produktów oraz systemy dozowania  z pełnym raportowaniem i większymi możliwościami gromadzenia danych, to temat, który jest bardzo powiązany z moja działalnością. Prócz wspomnianych wystawców można było zaczerpnąć informacji dotyczących systemu  transportu bielizny, magazynowania jej, systemów znakowania, tekstyliów, urządzeń przeznaczonych wyłącznie do prasowania czy składania bielizny, części eksploatacyjnych urządzeń pralniczych i wiele, wiele innych.

Tego typu wydarzenia, które naprzemiennie co dwa lata są organizowane w Mediolanie czy we Frankfurcie pozwalają na poznanie możliwości oraz wprowadzenia nowych rozwiązań w branży pralniczej. Poznanie wszystkich nowinek w jednym miejscu pozwala na efektywne wprowadzenie i zastosowanie wspomnianych ulepszeń w swoim obszarze działalności.  Różnorodność produktów jakie prezentowali wystawcy, pozwoliła mi poszerzyć swoją wiedzę, którą z pewnością wykorzystam w bezpośrednim kontakcie z klientami, a prowadzone rozmowy dotyczące nawiązania nowej współpracy przyniosą oczekiwane efekty.